Publikácia Rodinné filmové striebro získala tvorivú prémiu na udeľovaní cien Igric

Na nedeľnom 35. ročníku udeľovania výročných národných cien za audiovíziu Igric za uplynulý rok získala tvorivú prémiu za audiovizuálnu teóriu a kritiku publikácia Rodinné filmové striebro, ktorú v minulom roku vydal Slovenský filmový ústav. Cena bola udelená estetikovi a filmovému teoretikovi Petrovi Michalovičovi, editorovi knihy. Publikácia podľa slov poroty zachytáva, čo je hodné pamäti.

Publikácia Rodinné filmové striebro predstavuje súbor šesťdesiatich esejí o vybraných šesťdesiatich dielach z dejín i súčasnosti slovenskej kinematografie od šesťdesiatich autorov zo Slovenska, Čiech i z ďalších európskych krajín, ktorú vlani vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) pri príležitosti 60. výročia svojho založenia. Nadväzuje na súbor kritických reflexií najreprezentatívnejších diel slovenského umenia 20. storočia z vydavateľstva F. R. & G. spred dvadsiatich rokov, ktorý pod názvom Rodinné striebro vyšiel z iniciatívy básnika, publicistu a vydavateľa Olega Pastiera. V reprezentatívnej zostave autorov, ktorí sa podujali nazrieť na vybrané slovenské filmové diela s osobitým pohľadom, sú okrem filmových historikov či kritikov aj filozofi, estetici, teoretici a historici literatúry a vizuálneho umenia, ale tiež prekladatelia, hudobníci alebo publicisti.

„Za každou knihou treba vidieť obrovský kus práce, inak tomu nebolo ani v prípade knihy Rodinné filmové striebro,“ hovorí ocenený editor publikácie Peter Michalovič. „Udelenie ceny dokazuje, že knihu si porota všimla, ocenila jej hodnotu a takto vlastne ocenila aj úsilie tých, ktorí sa na realizácii knihy podieľali, v tomto prípade to boli priatelia Peter Dubecký, Martin Kaňuch a Ivan Csudai. Udelením ceny bez toho, aby to bolo explicitne vyjadrené, ocenila porota aj odvahu vydavateľa, čiže Slovenský filmový ústav. Odôvodnenie výstižne vyjadruje leitmotív, že kniha zachytáva, čo je hodné pamäti. Je to nielen výstižné, ale aj presné, pretože sme chceli, aby šesťdesiat autorov svojimi textami upozornilo na tých šesťdesiat slovenských filmov, ktoré by rozhodne v archíve nemali zapadnúť prachom. Bolo pre nás prekvapujúce zisťovať, ktoré filmy aj po rokoch dokážu esteticky účinkovať, a čítať o tom, prečo si ich treba pripomínať. Od začiatku to bol náš zámer a som rád, že rezonuje s názorom poroty.“ 

Vo výbere filmov v publikácii sa ocitli dobre známe i menej známe hrané diela ako napríklad Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Boxer a smrť (1962) Petra Solana, Zbehovia a pútnici (1968) Juraja Jakubiska, Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka, Ja milujem, ty miluješ (1980) Dušana Hanáka, Záhrada (1995) Martina Šulíka, Služobníci (2020) Ivana Ostrochovského, ale aj dokumenty ako Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka, Deň náš každodenný (1969) Otakara Krivánka, Vedľajšie zamestnanie matka (1990) Evy Štefankovičovej, Ako sa varia dejiny (2008) Petra Kerekesa, Hotel Úsvit (2016) Márie Rumanovej či Frem (2019) Viery Čákanyovej. Svoj priestor dostal aj československý film Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klosa, medzi raritami je verejnosti úplne neznámy dokument 65,000.000 (1961) Miroslava Horňáka, štyri kambodžské krátkometrážne dokumenty z roku 1959 režiséra Vlada Kubenka či Lift (1974) výtvarníka Vladimíra Havrillu. Súčasťou knihy sú aj tematicky vybrané reprodukcie diel akademického maliara Ivana Csudaia.

Slávnostná prezentácia publikácie Rodinné filmové striebro sa uskutočnila minulý rok na júnovom Art Film v Feste Košiciach, uvedenie publikácie na český knižný trh sa konalo vlani v máji v pražskom kine Ponrepo počas prehliadky nazvanej 60 rokov Slovenského filmového ústavu. Publikáciu Rodinné filmové striebro si je možné kúpiť v predajni a eshope SFÚ Klapka.sk na Grösslingovej 43 v Bratislave a vo vybraných slovenských kníhkupectvách.

Publikácia Rodinné filmové striebro na eshope Klapka.sk: https://sfu.sk/eshop/knihy/rodinne-filmove-striebro/

TS