Bratislavský A4 – priestor súčasnej kultúry spúšťa počas hudobného festivalu NEXT, ktorý sa koná v týchto dňoch, pilotné aktivity v rámci nového medzinárodného projektu. Pod názvom Re-Imagine Europe sa budú v spolupráci so sieťou partnerských inštitúcií a festivalov z celej Európy po nasledujúce štyri roky odohrávať umelecké výmeny, vznikať nové hudobné a multimediálne diela a prebiehať vzdelávacie aktivity v oblasti súčasnej experimentálnej tvorby.
Špeciálnou súčasťou festivalu, zameraného na novú hudobnú tvorbu bez žánrových konvencií sú preto už tento rok premiéry koncertných a audiovizuálnych predstavení, ktoré vznikli na objednávku A4. Ide vždy o medzinárodné spolupráce s účasťou slovenských umelcov.
Viedenský laptopový priekopník Fennesz sa preslávil už v druhej polovici 90. rokoch ako jedna z kľúčových postáv okolo vydavateľstva Mego. Tentoraz sa eletronický veterán predstaví v novej spolupráci s medzinárodne úspešným prešovským gitaristom a skladateľom Davidom Kollárom, pričom vizuálnu zložku bude naživo vytvárať „vizuálny inžinier“ Zden Hlinka, tvorca vlastného softvéru na manipuláciu obrazu. Performance bude otváracím predstavením štvrtkového večera 24. novembra.
Ďalšou audiovizuálnou premiérou bude v sobotu 25. novembra slovensko-český projekt Číslizvuk / Doe / Kudla, založený na unikátnom historickom syntetizátore. Číslizvuk vznikol ako pôvodný modulárny syntetizátor v pražskom Výskumnom ústave rozhlasu a televize v roku 1977. Pre inžiniera Miroslava Kaspera to bola prvá úloha hneď po vysokej škole, žiadnu dokumentáciu iných modulárov dovtedy nevidel. Stroj sa mal pôvodne volať Digitsound, no anglická verzia názvu neprešla. Na jednom z troch existujúcich kusov Číslizvuku bude hrať Jano Doe, hudobné alterego kurátorky Kataríny Gatialovej, ktorá sa podieľa na znovuobjavení a oprave tohto stroja. Obvykle tvorí na svojom vlastnoručne zostrojenom modulárnom syntetizátore alebo účinkuje so zoskupením Kolektiv, ktoré sa venuje tzv. live codingu – programovaním hudby a obrazu v reálnom čase na pódiu. O live vizuálnu zložku performance sa postará pražská tvorkyňa pohyblivého obrazu Adéla Kudlová.
Projekt Re-Imagine spája desať partnerov a jeho zámerom je s podporou programu Európskej únie Kreatívna Európa zapojiť mladú, digitálne prepojenú generáciu do rozvoja a objavovania nových ideí a umeleckej tvorby reagujúcej na aktuálnu spoločenskú situáciu vo svete. Koordinátorom projektu je Paradiso v Amsterdame, ďalšími partnermi sú okrem A4 aj festival Sonic Acts (NL) – iniciátor projektu, Elevate Festival (AT), Lighthouse (UK), Ina GRM (FR), Student Centre Zagreb / Izlog Festival (HR), Landmark / Bergen Kunsthall (NO), SPEKTRUM (DE) a Ràdio Web MACBA (ES).
Zdroj: TS