Aj tento rok boli na festivale POHODA 2018 výnimočné diskusné fóra, ktoré praskali vo švíkoch. Najzaujímavejšou témou boli okolnosti okolo vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a následne otázka fungovania žurnalistiky a novinára ako takého.
Na túto tému boli prioritne zamerané dve diskusné fóra. Prvé mala na starosti Zuzana Wienk a druhé viedol Štefan Hríb.
Zuzaninými hosťami boli príslušníci zhromaždenia Za Slušné Slovensko Martina Strmeňáková, Tomáš Bořuta a Táňa Sedláková. Hlavnou témou boli pochody, ale aj možný kandidáti v nasledujúcich voľbách.
Tiež sa rozoberali témy strachu ľudí, ktorí aj keď nesúhlasia s tým, čo sa vôkol nich deje, z akéhosi strachu sa boja svoj názor ukázať a bojovať zaň.
Diskusia u Štefana Hríba pozostávala z dvoch členov zhromaždenia Za Slušné Slovensko Juraja Šeligu a Karolíny Farskej a z troch novinárov Eugena Kordu, Matúša Kostolného a Zuzany Kovačič Hanzelovej.
Diskusia sa niesla v mierne vzbudzujúcom podnete verejnosti, ktoré podujatie chytalo za srdce a odmenili ju búrlivým potleskom a aj chuťou bojovať za svoju krajinu a lepší život v nej.
Síce cieľ, za ktorý bojujú nie je celkom naplnený, pretože vraždy nie sú vyšetrené, ale dúfajú, že jedného dňa sa dozvedia pravdu a ideálna vláda nenastala. Ale aj tak snaha bojovať nie je márna a padla na úrodnú pôdu.
Zmeny nastali. Udiali sa veci, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Na tom sa zhodli všetci hostia Hríbovej diskusie. Dôležité je vidieť nádej, ktorú tieto zmeny prinášajú a ukazujú ľuďom, že ak nebudú leniví, môžu veľa zmeniť.
Poslaním tejto diskusie je, že novinár si má držať odstup, zbytočne neskočiť na liečku a zapojiť sa do politickej hry, ktorá nikam nevedie, ale naďalej si robiť svoju prácu zodpovedne. Ako Eugen Korda poznamenal: „Nestojí za to, aby ma kvôli práci zabili, ale stojí to za to, keď sa to objaví vo volebných preferenciách.“
V téme vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa pokračovalo aj na ďalší deň. Najskôr sa spomínal v rámci workshopu o dezinformáciách, kde jedným z textov, ktorí účastníci analyzovali bol text zaoberajúci sa ich vraždou. Na ňom mohli vidieť koľko mylných informácií sa o nej píše.
Následne prebiehala debata so Zlaticou Kušnírovou a Jozefom Kuciakom, ktorú na záver podporil svojím príchodom aj prezident Kiska.
Na ňu nadväzovala aj diskusia s prezidentom Cafe Európa: Občan Kiska?. V nej sa prezident vyjadril k útokom na svoju osobu, spomenul únos vysokopostaveného vietnamského občana, a tiež, že keby vláda, konala tak ako mala a preverila si informácie od tajnej služby mohli Ján Kuciak a Martina Kušnírová ešte žiť.
Samotní predstavitelia festivalu sa rozhodli, že k danej problematike nebudú ľahostajní a tohtoročnú Pohodu budú venovať práve im.
Chceli to však vyjadriť aj hudobne v podobe svetovej premiéry skladby Kvarteto siahajúcich chápadiel od slovenského skladateľa Mira Tótha. O jej prevedenie sa postaralo svetoznáme sláčikové kvarteto zo Spojených štátov Kronos Quartet.
Napísala: Lenka Meravá
Foto: Ján Vlk – Dreamwolf