Silvestrovská noc má svoje výnimočné čaro – niečo staré končí a niečo nové (všetci veríme, že omnoho lepšie) predsa začína. Kto z nás by netúžil zachytiť práve tieto chvíle? Môcť si uchovať jedinečné spomienky navždy vo forme fotky je ten najlepší nápad. Ako však urobiť, aby neboli rozmazané a neostré?
„Pri tomto zábere som využil Nikon D810 a veľkú hĺbku ostrosti širokouhlého objektívu Nikon 14-24mm/2,8, ktorý bol umiestený na statíve. ISO bolo nastavené na 500, aby som sa vyhol zbytočnému šumu, clona 6,3 a čas 2 sekundy v manuálnom expozičnom režime.
Výsledný záber je vo photoshope poskladaný z 500 jednotlivých záberov s 2 sekundovou expozíciou a zachytáva silvestrovské “orgie” na sídlisku v Devínskej Novej Vsi asi 5 minút pred polnocou roku 2015 a 20 minút po polnoci roku 2016,“ objasňuje Tomáš Hulík, Nikon ambasádor a pridáva svojich 5 tipov, ako urobiť dokonalú fotku polnočného ohňostroja:
- Dobré fotky nočnej krajiny či ohňostroja s mobilom neurobíte, radšej siahnite po zrkadlovke. Ich skvelou vlastnosťou je, že sa ako fotograf – amatér nemusíte trápiť nad fotografickými technikami, stačí len využiť prednastavený program a scénu fotoaparátu, či už je to portrét, interiér, nočná krajina alebo aj motívový režim ohňostroj. Prístroj tak zvolí optimálne nastavenie pre dokonalú fotku za vás.
- Ak chcete mať záber pod vašou kontrolou bude nutné využiť poloautomatické režimy s prioritou času (S) alebo prioritou clony (A), resp. sa spoľahnúť na vaše skúsenosti a prejsť do úplne manuálneho režimu. Odraz vo vode či snehová pokrývka sú výborné na odrážanie všetkých ligotavých svetielok ohňostroja a vy sa tak môžete pokúsiť napríklad o zrkadlový efekt fotky.
- Keďže svetla nie je úplne dostatok, nutnosťou bude “zafixovať” sa, pretože čas expozície je dlhší ako pri dennom fotení. A to buď za pomoci statívu alebo si jednoducho fotoaparát niekam položiť, či sa s ním oprieť, aby ste zvládli dlhší čas nepohnuto stáť. Výhodu tu majú objektívy s redukciou vibrácií (VR), kedy fotoaparát s objektívom za vás vykompenzuje trasenie rúk pri dlhom čase.
- Kvalitný nočný portrét vyžaduje kombináciu expozície portrétovanej osoby a pozadia – fotky, pri ktorých bude pozadie správne exponované, využite aj pri portrétovaní spolu s bleskom, nie však tým vo fotoaparáte, ten vypnite, použite ideálne externý a pokiaľ možno nie priamo nasadený na fotoaparát, resp. využite odrazku. Na to, aby ste mali dobre naexponovanú osobu aj pozadie napr. s ohňostrojom, musíte nastaviť fotoaparát na synchronizáciu blesku s druhou lamelou uzávierky.
- Na dobré zachytenie ohňostroja odporúčam používať nasledovné hodnoty: clona od 5,6 – 8, uzávierka zhruba na 1 sekundy, ISO podľa intenzity svetla maximálne do 800. Digitálne fotoaparáty priniesli výhodu okamžitej expozície – pozriete sa na práve urobené fotky a hneď vidíte, či sa nimi budete môcť pochváliť, alebo to musíte skúsiť ešte raz s korigovaným nastavením času, clony alebo ISO. Pre tých, ktorí sa radi chvália svojimi výtvormi na sociálnych sieťach, je ideálne, ak majú fotoaparát umožňujúci okamžite prenesenie fotiek do svojho smartfónu, v ponuke je ich už množstvo J
„A posledná rada alebo skôr prosba – prosím, berte pri silvestrovskom ohňostroji ohľad na okoloidúcich alebo postávajúcich ľudí a najmä na domáce aj divožijúce zvieratá, ktoré veľmi ťažko nesú naše bujarie, petardy a rachot počas silvestrovskej noci,“ vyjadruje svoju túžbu Nikon ambasádor Tomáš Hulík a dodáva: „Tajomný nočný svet sa dá fotiť aj inak – stačí len nechať vyniknúť nádherné svetlá, tiene a jeho magickú atmosféru.“
Zdroj: TS