Hra strún – tak sa volá nový spoločný projekt skladateľa Slava Solovica a Sendreiovcov. Spojenie vážnej hudby s rómskym temperamentom sa osvedčilo viackrát. Slavo Solovic už dirigoval úspešný program Sendreiovci Le Orchestroha, s ktorým bodovali na vlaňajšej Pohode.
Hra strún je opäť projekt, ktorý má základ v rómskej hudbe. Piesne sú ale upravené do vážnej klasickej podoby. Projekt si pozrel i svetoznámy skladateľ hudby k hollywoodskym filmom Hans Zimmer a označil ho za fantastický! V dnešnom svete, keď je extrémizmus na vzostupe, je projekt krásnym príkladom spolupráce naprieč národnosťami. Slavo Solovic a Sendreiovci sa s ním na jeseň chystajú na turné po Slovensku.
Vynikajúci skladateľ Slavo Solovic pripravil ďalší skvelý projekt, ktorý je spojením rómskych temperamentných rytmov a vážnej hudby. Program Hra strún nadväzuje na jeho doterajšiu úspešnú spoluprácu so Sendreiovcami.
„Nápad vzišiel z projektu Sendreiovci Le Orchestroha, kde sa na pódiu zišiel orchester Štátneho komorného orchestra Žilina so Sendreiovcami pod mojim dirigentským vedením. Premiéra bola na Pohode 2015. Je to spojenie vážnej hudby s rómskou ľudovou muzikou. Pretavením tohto programu do zmenšenej podoby vznikol projekt Hra strún. Do dramaturgie sme pridali aj skladby z filmu Sherlocka Holmesa – Hra tieňov, ako aj ďalšie nové piesne. Partitúru tohto projektu si odniesol z Bratislavy ako darček sám veľký Hans Zimmer. Ukázal som mu aj video, ktoré ho nadchlo,“ vysvetľuje Slavo Solovic.
Názov projektu Hra strún je slovnou hračkou, ktorá odkazuje na úspešnú spoluprácu Sendreiovcov so svetoznámym Hansom Zimmerom na hudbe k filmu Sherlock Holmes – Hra tieňov. Oscarový skladateľ si vtedy vybral spomedzi všetkých možností na svete práve Rómov z Kokavy nad Rimavicou.
„Toto hudobné prepojenie, ktoré sa objavilo na soundtracku k filmu, bolo aj inšpiráciou pre vznik nášho koncertného programu, či už s orchestrom pod názvom Sendreiovci Le Orchestroha alebo novinky A game of strings s kvartetom. Kontrast európskej klasickej hudby s nespútaným rómskym prejavom prináša úžasné hudobné a zvukové možnosti,“ dodáva Slavo Solovic.
„Každé spojenie prináša obom stranám niečo nové čo oboch posúva o krôčik ďalej. Predtým to bol Hans Zimmer, teraz Slavo Solovic,“ vraví Vlado Sendrei.
Povzbudením pre Slava Solovica a ostatných hudobníkov bol aj živý záujem Hansa Zimmera o tento nový projekt. Nemec, ktorý sa presadil v Hollywoode a zložil hudbu k mnohým známym filmom, označil program Hra strún za vynikajúci.
„V Nemecku sa o mňa nikdy nikto nezaujímal, musel som odísť do zahraničia. Myslím si, že niečo podobné sa deje aj hudobníkom u vás. Možno, že o tom, že máte to najlepšie na svete, ani neviete. A je to skutočný poklad,“ uviedol Hans Zimmer.
„Dnes, keď je extrémizmus na vzostupe, je naša spolupráca príkladom toho, že je lepšie hľadať, čo nás spája a nie, čo nás rozdeľuje. Hudba je jednou z nich. Je jedno, či je to Nemec Zimmer, Róm Vlado Sendrei alebo Slovák Slavo Solovic. Sme v prvom rade muzikanti a môžeme sa vedľa seba rovnocenne postaviť. Myslím si, že v týchto časoch by sa mal ozvať každý umelec a postaviť sa predstave, že už sa budú len zakazovať predstavenia, festivaly a barbari budú vymýšľať kritériá správneho slovanského umenia,“ uzavrel Slavo Solovic.
S projektom Game of string, čiže Hra strún, sa Sendreiovci pod taktovkou Slava Solovica predstavia na jeseň na turné.
Zdroj: Propaganda House s.r.o.
Foto: archív Slava Solovica