Slovenský film o e-mailoch od nigérijského princa bodoval na prestížnom nemeckom festivale.

Nemecký Filmový festival Cottbus zameriava svoju pozornosť na kinematografie krajín strednej a východnej Európy a pre náš región má mimoriadne veľký význam. Slovenské snímky do svojho programu zaraďuje pravidelne, len výnimočne sa však podarí tvorcom a tvorkyniam domov priniesť ocenenie. V sobotu 12. decembra 2020 tam však výrazne zabodoval študentský film režiséra Petra Hofericu s názvom Pozdrav z Nigérie, ktorý získal hlavnú cenu súťaže krátkych filmov.  

Film tragikomickou optikou nazerá na problematiku internetovej gramotnosti a medzigeneračnej komunikácie v rodine. Keď dôchodcovi Emilovi napíše e-mail nigérijský princ a žiada finančnú pomoc, neostáva mužovi nič iné, než ju (za nesúhlasu zvyšku rodiny) poskytnúť. Princ mu na oplátku sľubuje kráľovskú vďaku a polovicu svojho dedičstva. Cesta na Slovensko je však podľa jeho správ plná neočakávaných komplikácií…

„Cena z Cottbusu je pre mňa skvelou motiváciou a povzbudením do ďalšej tvorby. Práve takéto festivaly sú prvým krokom mladého filmára k nadväzovaniu medzinárodných kontaktov – zoznamujem sa s inými filmármi, prezentujem svoj film a je to taká skúšobná verzia toho, ako to bude vyzerať pri práci na celovečernom filme,“ hovorí Hoferica, ktorý ocenenú snímku nakrútil ako semestrálne cvičenie v štvrtom ročníku štúdia réžie hraného filmu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU). Jeho dielo aktuálne zbiera úspechy na ceste svetovými festivalmi – začiatkom decembra získal Pozdrav z Nigérie cenu za najlepší scenár na francúzskom Filmovom festivale Poitiers.

Filmová a televízna fakulta VŠMU je so svojou tridsaťročnou históriou najstaršou filmárskou vysokou školou na Slovensku a vďaka bohatej študentskej tvorbe aj najväčším producentom filmov v krajine. V súčasnosti ponúka štúdium filmovej a televíznej scenáristiky, réžie hraného a dokumentárneho filmu, kamery, animovanej tvorby, strihovej a zvukovej skladby, produkcie, vizuálnych efektov, herného dizajnu a audiovizuálnych štúdií.

Zdroj: FTF VŠMU