Lístky na Stredoeurópsky festival koncertného umenia sa tento rok zháňali ťažko. O rok nebudú vôbec, festival totiž pod týmto názvom končí: namiesto dlhého názvu Stredoeurópsky festival koncertného umenia sa uskutoční v apríli 2014 ako Allegretto.
Stredoeurópsky festival koncertného umenia (SFKU) v Žiline ukončil v sobotu 21. 4. 2013 šesťdňový maratón vážnej hudby vypredaným koncertom francúzskeho saxofonistu Alexandre Doisyho, ktorý sa na aktuálny, 23. ročník podujatia vrátil ovenčený minuloročnou Cenou hudobnej kritiky. O tohtoročný titul miláčika poroty pozostávajúcej z uznávaných kritikov a muzikológov z krajín V4 súťažilo 11 interpretov spomedzi všetkých zúčastnených virtuózov z 13 európskych krajín. Cenu hudobnej kritiky si nakoniec z tohtoročného festivalu odniesla ruská huslistka Alena Baeva.
Nabitý zoznam účinkujúcich hviezd priťahoval divákov od prvého okamihu. Už úvodný Koncert pre husle a orchester D dur op. 35 Piotra Iľjiča Čajkovského v podaní svetoznámej huslistky slovensko-nemeckého pôvodu Julie Fischer bol beznádejne vypredaný. Mimoriadny záujem publika o 30-ročnú umelkyňu, ktorá okrem hry na husliach zvláda bravúrne aj hru na klavíri, organizátorov neprekvapil, považovali ju za hlavného headlinera podujatia. K zaujímavým zjavom patrili aj špičkový koncertný klarinetista Daniel Ottensamer, ruská sopranistka Elena Galitskaya či arménsky violončelista Narek Hakhnazaryan, ktorého sprevádza aura rockovej hviezdy a aj na SFKU očaril poslucháčov natoľko, že mu udelili Cenu publika.
Záverečný sumár návštevnosti radí aktuálny 23. ročník SFKU medzi najúspešnejšie ročníky vôbec, vypredané boli až štyri zo šiestich večerných koncertov. Festival už tradične ponúkol aj bohatý sprievodný program zameraný najmä na mladých milovníkov klasickej hudby. Študenti žilinského konzervatória si pochvaľovali workshop s maďarským gitaristom Andrásom Csákim a žiaci bilingválnej Súkromnej základnej školy Oravská cesta sa stali účastníkmi unikátneho experimentu Minúta pre počúvanie (Minute of Listening). V rámci pilotného projektu slovenského Hudobného centra a anglickej inštitúcie Sound of Music si takmer 160 zvedavých detí vyskúšalo, čo znamená sústredené počúvanie hudby. Namiesto dnes bežného vnímania hudby ako čohosi, čo obvykle znie len z pozadia, sa na minútu intenzívne započúvali do pustených zvukov a túto skúsenosť vyjadrili v podobe svojich inšpirácií a príbehov.
Formát podujatia vďaka jedinečnej dramaturgii a kvalitne obsadenému pódiu nemá obdobu nielen na Slovensku, ale ani v Európe a označenie Stredoeurópsky festival koncertného umenia začína byť podľa organizátorov pritesné. Na budúci rok ho preto prekrstia na Allegretto. „Súčasný názov je dlhý a trochu nepraktický. Okrem toho, už dávno sme prekročili stredoeurópsky rozmer“, myslí si Oľga Smetanová, riaditeľka Hudobného centra, ktoré festival nabitý najvýraznejšími talentami v oblasti klasického interpretačného umenia vo veku do 35 rokov organizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a v partnerstve so Štátnym komorným orchestrom Žilina a mestom Žilina. „S novým názvom chceme rozvinúť aj nové nápady a viac posilniť práve tú časť, ktorá sa týka unikátnej prehliadky mladých úspešných umelcov. Mohlo by to byť zaujímavé pre viacerých organizátorov z Európy, pretože na jednom mieste môžu získať prehľad o nastupujúcej generácii,“ konkretizuje Smetanová ambície budúcoročného Allegretta.
Zdroj: Stanislava Murínov, PR manažér festivalu