Suvereno pripravuje vydanie nového albumu a ako prvý singel ponúkol skladbu Osprostená mládež, ktorou vyvolal na sociálnych sieťach veľkú diskusiu. Mnohí mu pripomínajú jeho vlastnú kontroverznú minulosť, no on sám za ňou urobil hrubú čiaru ešte v Príbehu lotosového kvetu.
„Presne tí, ktorým nakladá, budú na jeho koncerte skákať v prvom rade bez toho, aby si uvedomili, že je to o nich,“ zhodli sa ľudia vo viacerých komentoch. Väčšina reakcií sa s jeho názorom stotožňuje a podporu mu zdieľaním videa vyjadril aj slovenský hokejový reprezentant Tomáš Tatar. „Nový VIDEOKLIP od Suverena Osprostená mládež, dosť pravdivé na zamyslenie…,“ napísal útočník Detroitu Red Wings na svojej facebookovej stránke.
V skladbe, ani vo videu si Suvereno servítku pred ústa nedával. Ako priznal, využil všetky umelecké prostriedky k tomu, aby nekompromisne zobrazil morálny úpadok a dekadenciu spoločnosti, vrátane mediálneho sveta. Jedným dychom dodáva, že nič z tohto „divadelného predstavenia“ okolo nás sa nedeje náhodou, ale súčasnosť je výsledkom zámerných ťahov ľudí, ktorým vyhovuje tento (bez)myšlienkový prúd mládeže, a v podstate celého ľudstva. „Chcem nastaviť zrkadlo a pootvoriť mladým ľuďom oči, aby som mnohých z nich vystavil konfrontácii s ich každodennou realitou a zároveň ich varoval pred nástrahami a manipuláciami dnešného mediálno-virtuálneho sveta. Preto ukazujem na konkrétne známe „osobnosti“, ktoré najviac vplývajú na mladých ľudí a „vedú“ ich do mentálneho bahna so zvrátenými hodnotami. Mnohé tieto zábery sú známe po celom svete, pýšia sa dokonca veľkou sledovanosťou a prispievajú tak k značnej retardácii populácie,“ vysvetlil Suvereno.
Hádzať špinu iba na mládež považuje Suvereno za scestný prístup. Problém vidí vo vzoroch, preto vyzval kompetentných s mocou ovplyvňovať verejnú mienku, aby sa k svoju privilégiu postavili zodpovedne a niesli následky za svoj vplyv. Z viacerých príkladov vybral situáciu, kedy mladý človek postrieľa spolužiakov v škole. Vinníkom je strelec, jeho rodičia a maximálne majiteľ zbrane. Takýto verdikt považuje za neprijateľný. „Úmyselne som vybral extrémny prípad, aby som poukázal na vplyv prostredia na psychiku človeka. Nasledovania mentálnych vzorcov a programov, ktoré pochádzajú z mediálnych zdrojov, filmov a videohier plných násilia, sa v týchto prípadoch zámerne opomínajú. Pravdepodobne pre to, že je to výnosný obchod a niekto nechce, aby ľudia vnímali tento „BIG PICTURE“, a tak odpútava ich pozornosť od podstatných súvislostí,“ uviedol Suvereno.
Napriek nekompromisnému slovníku končí skladba pozitívnym posolstvom. Suvereno nechce hádzať a ani nehádže všetkých do rovnakého vreca. O to viac si dáva v záverečnom hovorenom epilógu záležať na príkladoch, ktoré svojim životom ukazujú jasné východisko. „Ich život je postavený na zdravých ľudských hodnotách, na vnímaní krásy a kvality – namiesto nafúknutých umelín, bublinových senzácií a gýču. Dokážu oceniť to dobré a prirodzené, ale dokážu povedať aj rázne nie plytkému, rýchlokvasenému, sebe a okoliu škodlivému. Lebo vedia, že čo dnes zasejú, to zajtra zožnú…,“ zdôraznil Suvereno.
Zdroj: GRAND STUDIO, s.r.o.