Video opera Oko za oko priblíži príbeh podnikavého vojaka v civile.

Miroslav Tóth a Marek Kundlák sú autormi video opery pre dvoch sólistov, zbor a komorný ansámbel Oko za oko, ktorú prichádzajú premiérovo prezentovať do Košíc. V Kasárňach/Kulturparku uvedú svoje dielo v stredu (14. 1.) o 18:00.

Tá voľne nadväzuje na operu Zub za zub, ktorá sa venovala téme invázie cynického mestského človeka do kultúrno-historického priestoru malého mesta Banská Štiavnica a jeho arogantnému pretváraniu a prisvojovaniu. Dej sa tentoraz presúva na východ Slovenska, do Humenného. Pôvodné slovenské dielo je ojedinelým umeleckým formátom, ktorý čerpá námet zo súčasného diania na Slovensku.

Príbeh je rozdelený na dve línie. Jedna je scénická, ktorá sa odohráva na javisku a druhá vo videu, Pracuje s multimediálnymi prvkami – video, akcia a živá hudba.

„Istým spôsobom je to snaha o resuscitáciu opery ako žánru tým, že sa zachováva forma a všetky hudobné štýly a vsuvky, ktoré využíva tradičná forma opery s tým, že to obohacujeme o akýsi dokumentárny princíp zberu materiálu. Tým, že sme už v roku 2015 a dokážeme využívať aj filmový materiál ako prednahratú surovinu, kde sa dá v daných lokáciách nahrať spev alebo iná hudobná zložka a dodatočne s ňou pracovať, tak to vieme sprostredkovať divákovi naraz s divadelnou akciou, ktorú by sme nechceli vyčleniť zo samotného prevedenia alebo zo samotného divadelného operného aktu, ktorý bol vždy stotožnený s danou formou opery,“ vysvetlil princíp video opery autor, hudobný skladateľ a režisér Miroslav Tóth.

121a39f0-cb55-4de0-95e1-fe96b9117632

Spojenie javiskového prejavu s videoprojekciou nie je už vo svete niečo ojedinelé. Predsa však možno vidieť originalitu v spracovaní tohto diela. Má niečo navyše a výnimočné. „Videl som niekoľko opier, ktoré prepojili dopredu pripravený filmový materiál, ale zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť operu alebo iný žáner, ktorý by ponúkol materiál, inšpirovaný daným mestom alebo formou dokumentárneho zberu vytvoril neskôr scenár a celé libreto. My sme chodili 14 dní po konkrétnom meste a natáčali sme dokument a až to nám vytvorilo platformu pre tvorbu námetu, scenára, libreta a pohybu. Z Humenného sme sa dostali až do Martina. Vôbec  sme nepočítali s tým, že sa objavíme v martinských kasárňach a Marek ako hlavná postava si nakoniec bude skúšať tankový trenažér,“ prezradil M. Tóth a dodal:

„Na začiatku sa zadala iba téma – zbrane, vojna, Humenné, ľudia čo tam žijú, aké je Humenné, prečo je také. Hlavným motívom, prečo sme to začali robiť v Humennom bolo, že o ňom nikto nič nevie, je to za chrbtom, kolujú o ňom všelijaké mýty, a preto nás to začalo zaujímať. Na tom sme vlastne začali konštituovať celú operu.“

V opere Oko za oko postava spieva vo videu. Na pódiu hlavná postava – Marek Kundlák, zostáva v nemej akcii, pretože je to už nahraté na videu. Spieva len vedľajšia postava. Pripravený je extenzívny zbor piatich spevákov a orchester, ktorý bude sprevádzať celú akciu.

Je to zrejme jedna z prvých opier, ktorá je na slovenskú tému, o slovenskej problematike, hraná slovenskými autormi a urobená v podstate na kľúč. Väčšinou, keď sa robia nejaké libretá alebo námety, tak čerpajú z minulosti. Táto je zo súčasnosti a možno to je práve nový fenomén v opere, ponúkajúci skutočný obraz skutočných ľudí a skutočného miesta, zdokumentovaný očami súčasných autorov.

Zdroj: K13 – Košické kultúrne centrá