Po kompletoch Šostakovičových a Bartókových sláčikových kvartet, po edícii venovanej Beethovenovi a Stravinskému priniesol medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (um. riaditeľ Jozef Lupták) bratislavskému publiku nadčasovú hudbu nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750).
Skončili sa Konvergencie venované Bachovi
Festivalová dramaturgia ponúkla šesť koncertných večerov, súčasťou bol aj detský koncert v spolupráci so Základnou umeleckou školou M. Ruppeldta, organový recitál nemeckého organistu Wolfganga Zerera a prednáška renomovanej muzikologičky Christine Blanken z Bachovho inštitútu v Lipsku. Na zimnej edícii festivalu zaznelo všetkých šesť Brandenburských koncertov pod vedením vynikajúceho huslistu Igora Karška, komplety Suít pre sólové violončelo v podaní britského violončelistu Roberta Cohena a Jozefa Luptáka, Goldbergovské variácie v interpretácii špičkového klaviristu Mikiho Skutu, či komplet Sonát a partít pre sólové husle v podaní husľových virtuózov Ilyu Gringoltsa a Milana Paľu. Pozvanie na festival prijal aj svetoznámy hráč na čembale Mahan Esfahani. Festival uzavrelo partnerské podujatie, koncert súboru starej hudby Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent), ktorý v rámci svojho cyklu spolu s dielami Johanna Michaela Bacha uviedol aj slávnostné kantáty Erhalt uns, Herr, bei deinem Wort a Die Elenden sollen essen. Celkovo na festivale vystúpilo viac ako 35 domácich a zahraničných interpretov s návštevnosťou cez 1700 návštevníkov, viaceré koncerty boli vopred vypredané.
Ideou Konvergencií je spájanie a podpora domáceho interpretačného umenia, v tomto zmysle festival aj tentokrát sprostredkoval publiku na sólových recitáloch to najlepšie zo slovenskej i zahraničnej scény, okrem toho vytvoril inšpirujúci priestor pre stretnutie renomovaných domácich i zahraničných hudobníkov nad partitúrou Brandenburských koncertov. Festival bol súčasne miestom, ktoré bolo rovnako otvorené hudobníkom špecializujúcim sa na barokovú hudbu (Esfahani, Gringolts), ale tiež veľmi osobným a subjektívnym pohľadom na tvorbu nemeckého barokového génia (Paľa, Cohen, Skuta). Táto otvorenosť bola prítomná aj v prípade naštudovania Brandenburských koncertov, ktorého sa zúčastnili významné osobnosti zo sveta starej hudby, ako čembalistka Barbara Maria Willi a viacerí členovia domácich súborov starej hudby, ale tiež vynikajúci sóloví a komorní hráči s „univerzálnym“ repertoárovým záberom. Za všetkých si zmienku zaslúžia čilská hobojistka Blanca Gleisner alebo virtuózna srbská trubkárka Laura Vukobratović. Komplexný a koncentrovaný pohľad na Bachovu tvorbu, ktorý Konvergencie v priebehu niekoľkých dní publiku umožnili v historických priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca a Veľkého evanjelického kostola, je v domácom kultúrnom priestore výnimočný.
Okrem priazne publika sa festival a Bachova hudba tešili aj záujmu médií, rozhovory s umeleckým riaditeľom festivalu, violončelistom Jozefom Luptákom, si je možné prečítať tu:
„Bach a jeho hudba sú pre mňa základom. Je osobnosťou, ktorá dokázala dať do súvislosti a spojiť sakrálne s profánnym, osobnosťou, ktorá vedela vo svojej hudbe spojiť chorál a tanec. Jeho nadpozemské hudobné línie dávajú zmysel lineárne aj vertikálne, jeho hudba je pozdvihnutím očí, mysle a srdca od pozemského k večnému.“
Zdroj: https://dennikn.sk/1743867/dajte-si-bacha-na-vsetky-sposoby/?ref=list
„Hovorí sa, že Bach je základom európskej hudobnej histórie. Je barokový, no súčasne nadčasový. Bach je príťažlivý, no zároveň náročný. Je Shakespearom hudby. V nej sa spájajú dve roviny. Jedna sleduje melódie a hlasy, ktoré idú pod sebou, druhá zas vertikálnu, harmonickú líniu. Jeho genialita spočíva v tom, ako to vedel zjednotiť. Bach spájal rôzne svety. Tak vznikli neskutočné skladby,“ Jozef Lupták v rozhovore pre .týždeň
Zdroj: https://www.tyzden.sk/rozhovory/62066/chcem-verit-ze-to-ma-zmysel/?ref=kat
Konvergencie pokračujú v septembri
Hlavá časť v poradí už 21. ročníka festivalu Konvergencie sa bude konať v druhej polovici septembra a prinesie tradične komorné večery v kombinácii s väčšími projektami. Tešiť sa možno na ďalšie inšpirujúce spájania – od skvostnej komornej hudby nášho regiónu, cez hudbu Mariána Vargu v novom šate, krásu stredovekých piesní v podaní škandinávskych umelcov , či Beethovena v nečakanom spracovaní.
Ďakujeme publiku a partnerom, ktorí festival Konvergencie podporili.
Zdroj: TS