Divadelný ústav vzdáva prostredníctvom výstavy poctu hereckému umeniu významnej slovenskej herečky Evy Polákovej pri príležitosti nedožitého 80. výročia jej narodenia. Slávnostné otvorenie výstavy Eva Poláková. Osudy veľkej herečky sa uskutoční v stredu 4. novembra 2015 o 17.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Výstavu otvoria herečky Božidara Turzonovová a Emília Vášaryová.
Pracovníci Centra výskumu divadla Divadelného ústavu vzdali poctu jednej z vrcholných predstaviteliek slovenského divadelného, filmového a rozhlasového herectva prostredníctvom retrospektívnej teatrologickej výstavy, ktorá je zároveň spomienkou pri príležitosti 80. výročia narodenia umelkyne. Účasť na vernisáži v historickej budove SND prijali kolegyne a nasledovníčky Evy Polákovej, herečky Božidara Turzonovová a Emília Vášaryová, ktoré expozíciu slávnostne otvoria.
Evu Polákovú (25. 5. 1935 – 26. 6. 1973) zaraďujeme k prvým absolventkám štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení vôbec. Jej pedagógmi boli kľúčové osobnosti slovenského dramatického umenia – Ján Borodáč, Oľga Borodáčová Országhová, Gustáv Valach či Július Pántik. Ako herečka sa veľmi rýchle presadila na slovenských profesionálnych javiskách. Jej sýte herecké tóny prispôsobivé protirečivým režijným poetikám a cit pre dynamiku prejavu z nej spravili poprednú herečku činohry Slovenského národného divadla. Polákovej herectvo disponovalo nadhľadom, zvučným vnútorným dramatizmom, citom pre vystihnutie duševných besov, ale aj komediálnym odstupom. Ako uvádza kurátor výstavy Karol Mišovic, k jej „najvýraznejším hereckým stvárneniam patria Saša v legendárnej inscenácii Čechovovho Ivanova (1961) v réžii Jozefa Budského či Eva v dráme Imre Madácha Tragédia človeka (1969) v réžii Tibora Rakovského. Je pozoruhodné, že osobnosť Evy Polákovej si počas celej jej kariéry všímali nielen divadelní, ale i rozhlasoví, televízni a najmä filmoví režiséri. Za strhujúci výkon v postave Marty v českom filme Smrt si říká Engelchen (1963) získala cenu na festivale v americkom Los Alamos.“
Výstavu pripravil Divadelný ústav
Autor výstavy: Karol Mišovic
Grafické riešenie: Viera Burešová
Zdroj: Divadelný ústav