WINGS FOR LIFE WORLD RUN VYHRAL AJ TENTO ROK ŠVÉDSKY VOZIČKÁR.

934 484 odbehnutých km, 66 krajín, 203 lokalít, 3 organizované behy cez aplikáciu na Slovensku a viac ako 100 000 účastníkov na celom svete!

Wings for Life World Run, jediný globálny beh bez cieľovej čiary, oslávil v nedeľu 6. mája 2018 svoj piaty ročník. Na globálny štart sa v rovnakom čase postavili účastníci od Nového Zélandu cez Kazachstan, nórske Špicbergy až po Mexiko a Ekvádor. Celý svet bežal pre tých, ktorí behať nemôžu. Vo veľkých metropolách, v malých dedinkách, v skupinách s kamošmi, na vozíčkoch, v niektorej z vlajkových lokalít alebo s aplikáciou.

Celosvetovým lídrom sa druhý rok po sebe stal 30-ročný Švéd Aron Anderson. Inšpiratívny dobrodruh, ktorý neustále posúva hranice. Aron je od deviatich rokov na invalidnom vozíku. To ho však nezastavilo pred aktívnym či extrémnym športovaním. Lyžuje, hrá hokej, bicykluje, dobyl Južný pól ako prvý vozičkár a dvakrát sa stal globálnym víťazom Wings for Life World Run! Tento rok to na Floride dotiahol na fantastických 89,85 km. Minulý rok v Dubaji to bolo rekordných 92,14 km. Aj napriek bolesti, ktorú posledné kilometre Aron cítil v rukách, neprestával: „Tento beh je úžasný! To, že zbierame peniaze na výskum poranení miechy znamená skutočne veľa. Má to veľký zmysel a ja všetkým ďakujem!“

Slovenská edícia Wings for Life World Run sa tento rok bežala v troch lokalitách. Vysoké Tatry, ŽilinaBratislava privítali desiatky bežcov a vozičkárov. Najdlhšie odolávali virtuálnemu stíhaciemu autu v aplikácii Mária GašparíkováMartin Köteles, ktorí si zabehli v Bratislavskom horskom parku. Mária pokorila 30,48 km: „Toto bol môj štvrtý Wings for Life World Run a nemôžem uveriť tomu, že som tak veľa odbehla!“ Martin si zabehol globálny beh už tretíkrát, skončil na 33,69 km: „Perfektná lokalita, výživná trať s kopcami, tieňom aj slnkom. Čakal som, že odbehnem menej, vzhľadom na to veterné počasie a prevýšenie, takže som celkovo spokojný!“

Na bratislavskom App Rune bola aj minuloročná ženská víťazka na vozíčku, Jadranka Marić. So strmými kopcami aj prevýšeniami si poradila bez pomoci a stíhacie auto v appke ju dobehlo až tesne pred desiatym kilometrom: „Pre vozičkára, ktorý to chcel dať sám, to bolo celkom náročné. Je to aj vidno, mám na ruke pár pľuzgierov. Ale bolo to dobré! Najviac sa mi páči myšlienka, že v jeden deň, v jeden čas kompletne celý svet behá. Takéto niečo nikto neorganizuje.“ Na štarte bola Jadranka aj spolu s parťáčkou, nevidiacou športovkyňou Tatianou Blattnerovou, ktorá so sprievodom odbehla 6,5 kilometra.

Global winner Aron Anderson of Sweden poses for a photograph during the Wings for Life World Run in Sunrise, FL, United States on May 6, 2018. // Robert Snow for Wings for Life World Run

Slovenskí ambasádori sa rozpŕchli po svete a bežali vo viacerých lokalitách. Romana Komarňanská vo Vysokých Tatrách, Zuzka Vráblová v americkom Orlande a Gabo Švajda vo Viedni: „Trať vo Viedni bola nádherná, ale aj veľmi náročná. Prvá polovica bola v meste, potom sme bežali po nábreží popri Dunaji. Do 20 km som bol na prvom mieste, potom som začal trocha vypúšťať. Ale bežal som, lebo som bežal pre malého 2,5-ročného Krištofka. Dal som 38 km, atmosféra bola bombová!“

Wings for Life World Run opäť na jeden deň spojil celý svet, ktorý bežal pre tých, ktorí behať nemôžu. Sto percent z každého registračného poplatku a príspevku išlo v plnej výške na konto nadácie Wings for Life. Zatiaľ sa vyzbieraná suma pohybuje vo výške 3 milióny eur a stále rastie.

Aron Anderson of Sweden performs during the Wings for Life World Run in Sunrise, FL, United States on May 6, 2018. // Robert Snow for Wings for Life World Run

VIDÍME SA NA ŠTARTE ZNOVA O ROK, 5. MÁJA 2019.