December patrí krátkometrážnej filmovej tvorbe vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tri roky sa toto podujatie organizovalo aj na Slovensku pod rovnakým názvom, tentoraz sa však organizátorky rozhodli urobiť z jedného dňa slávnosť. Malé oslavy krátkeho filmu sa budú odohrávať od 5. do 7. decembra vo viacerých mestách na Slovensku a jedná veľká slávnosť sa chystá v bratislavskom Kine Lumière 6. a 7. decembra.
Slávnosť krátkeho filmu organizuje a kurátorsky zastrešuje občianske združenie Disco sailing, ktoré založili tri absolventky Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, aktívne pôsobiace v oblasti audiovízie. „Pôvodne sme podujatie organizovali 21. decembra. Tento dátum je najkratším dňom v roku a je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu. Predvianočný čas je však nešťastný na organizáciu, mnoho kín a kultúrnych centier je už zavretých a ľudia majú hlavu pri vianočnom stole,“ hovorí Alexandra Gabrižová z občianskeho združenia Disco sailing. Jej kolegyňa Erika Paulinská pokračuje: „Každý rok sa snažíme slovenským divákom priniesť to najlepšie zo slovenskej krátkometrážnej tvorby. Filmy mladých slovenských režisérok a režisérov sa často objavujú na filmových festivaloch v zahraničí, no na domácej pôde príležitostí nie je toľko. A preto sme sa rozhodli rozšíriť Slávnosť krátkeho filmu, počas ktorej môžeme dať krátkometrážnej tvorbe väčší priestor.“
Slávnosť krátkeho filmu tvorí päť filmových blokov. Tým najtradičnejším je blok Všetko najlepšie – výber slovenských študentských filmov, ktoré upútali na medzinárodných filmových festivaloch. Diváci sa v ňom môžu tešiť na animovaný film Poetika Anima (r. Kriss Saganová), ktorý sa stihol premietať snáď už vo všetkých kútoch sveta; hraný film z východného Slovenska Pura Vida (r. Martin Gonda), ktorý mal tento rok premiéru na festivale v Cannes; či film Výlet (r. Daniel Rihák), nominovaný na ocenenie BAFTA Student Film Awards 2019. Blok dopĺňajú filmy Svit nežnej irónie (r. Kristián Grupač) a čerstvý víťaz študentského festivalu Áčko za najlepšiu réžiu 4 dni po Vianociach (r. Peter Hoferica). Tento blok môžu diváci vidieť aj mimo Bratislavy, konkrétne v Bardejove, Dubnici nad Váhom, Košiciach a Liptovskom Mikuláši. Ostatné filmové bloky sa budú premietať len v Kine Lumière.
Bratislavskú slávnosť v Kine Lumière otvorí v piatok Malá trilógia o jalovej ľúbosti, za ktorou stojí autorské duo Kristián Grupač a Andrej Dlabáč. „Kristián a Andrej nakrúcali vlastné amatérske filmy ešte predtým, ako sa dostali na réžiu a kameru na VŠMU. Koncept trilógie výborne osciluje na hranách humoru a apokalyptických tragédií malých ľudských drám. V neposlednom rade je však z filmov cítiť silné nasadenie a láska k médiu analógového filmu, čo nám bolo od začiatku sympatické. Myslím, že o týchto tvorcoch ešte budeme veľa počuť,“ vysvetľuje organizátorka Alexandra Gabrižová. Piatok vyvrcholí slovenskou premiérou filmu Spoons, za ktorým stojí režisérka Jana Smokoňová a kameraman Lukáš Teren. Ide o vizuálne podmanivú adaptáciu divadelného pohybového projektu Jany Smokoňovej, ktorý získal tri ocenenia na festivale v Ríme.
V sobotu sa odpremietajú dva bloky. Filmy z prvého bloku Long Story Short, ktorý zostavili členky Disco Sailingu, spája radosť z pohyblivých obrázkov a krátkych príbehov. Druhý blok s názvom Girls in Film je jediný medzinárodný blok v programe. Kurátorsky ho zostavil tím Girls in Film Prague a predstavuje nové filmy nastupujúcej generácie filmárok z celého sveta. Avšak nechýba v ňom ani slovenský film Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s názvom SH_T HAPPENS, ktorý mal tento rok svetovú premiéru na festivale v Benátkach.
Deň krátkeho filmu organizuje občianske združenie Disco Sailing v úzkej spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení. Veľká vďaka patrí tiež kurátorskému tímu Girls in Film Prague, platforme iShorts a Kinu Lumière.
Väčšina premietaní v Kine Lumière prebehne za osobnej účasti tvorcov.
Zdroj: TS