Od roku 2014 o.z. Spolok priateľov Imra Weiner-Kráľa (IWK) z Považskej Bystrice v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku udeľujú každoročne Cenu Imra Weinera-Kráľa významým osobnostiam zo Slovenska i z Francúzska, ktoré výraznou mierou prispievajú k rozvoju kultúrneho dialógu medzi oboma krajinami.
Cena Imra Weinera-Kráľa je pomenovaná po Imrovi Weinerovi-Kráľovi (1901-1978) poprednom predstaviteľovi moderného umenia 20. storočia na Slovensku, ktorého život bol výraznou mierou spojený s Francúzskom. Po kratších pobytoch v Paríži v rokoch 1924 (štúdium na École des Beaux Arts) a v roku 1930, sa do Francúzska vrátil v roku 1939 a počas druhej svetovej vojny zapojil sa do francúzskeho odboja, kde začal používať krycie meno Kráľ. Vo Francúzsku sa oženil a narodila sa mu tam i dcéra Elise. Po vojne v Paríži založil Dom československej kultúry, v ktorom popri umeleckej práci aktívne pracoval až do roku 1950, keď bol z Francúzska vyhostený a oddelný od manželky a dcéry v dôsledku odpovede Francúzska na vyhostenie Francúzskych diplomatov z Československa na začiatku studenej vojny. Po vyhostení mu Českoskovensko neumožnilo sa do Francúzska vrátiť a ilegálny pokus o prekročenie hraníc sa skončil pre neho väzením. V rokoch 1953 až 1956 tak svojej malej dcére Élise do Francúzska posielal aspoň ilustrované rozprávky, ktoré pred pár rokmi knižne vyšli v edícií Rozprávky pre Elise vo vydavateľstve Petrus. Zvyšok života prežil v Československu v najprv striedavo v Prahe a v Považskej Bystici a od roku 1961 v Bratislave.
Medzi doterajších laureátov Ceny IWK patria napr. Ján Zoričák, známy slovenský umelecký sklár žijúci vo Francúzsku, Michel de Maulne, zakladateľ a umelecký riaditeľ podujatia Cap à l’Est, európskeho festivalu poézie, divadla a hudby v Banskej Štiavnici, Jozef Jankovič, najvýznamnejší slovenský sochár 20 i 21. storočia, Milan Kňažko, herec, revolucionár, minister zahraničných vzťahov i kultúry, Štefan Klein, dizajnér a konštruktér lietajúceho auta Air Car a v minulom roku i Martin Kollár, medzinárodne uznávaný slovenský fotograf.
Cenu Imra Weinera-Kráľa v bronze vytvoril akademický sochár, docent Milan Lukáč, autor pamätníka Imra Weinera-Kráľa v jeho rodnom meste Považskej Bystrici, a laureát Krištáľovového krídla 2022 v kategórii Výtvarné umenie.
V roku 2023, pri príležitosti 30. výročia diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Francúzskom sa komisia Ceny IWK rozhodla toto ocenenie udeliť prvému riaditeľovi Francúzskeho inštitútu na Slovensku Luc Bouniol-Laffont-ovi i jeho zástupcovi Dimitrymu Ovtchinnikoffovi, pionierom francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce začiatkom 90-tych rokov 20. storočia, ambasádorom súčasného umenia z Francúzska, za výrazný prínos k rozbehu kultúrneho života v Bratislave po Nežnej revolúcii a odštartovanie významných kultúrnych podujatí ako sú medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe (od roku 1997, podľa vzoru festivalu francúzskeho súčasného tanca Bratislava en mouvement 1992-1994) či Mesiac fotografie Bratislava (od roku 1991).
Podujatie sa koná pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pána Miroslava Wlachovského a veľvyslanca Francúzska na Slovensku J. E. pána Pascala Le Deunff. Podujatia sa opätovne zúčastní i dcéra Imra Weinera-Kráľa pani Elise Weiner-Kral.
Slávnostná ceremónia udeľovania ceny IWK sa uskutoční vo Francúzskom inštitúte na Slovensku, Sedlárska 7, Bratislava vo štvrtok 26. októbra 2023 o 17.00 hod. za účasti významných predstaviteľov kultúrnej obce.
Vstup na podujatie je na pozvánku
Viac o Cene Imra Weinera-Kráľa tu
Zdroj: TS