Ambrym je mladá nezávislá francúzska vizuálna a zvuková umelkyňa bez žiadnych hudobných zábran (elektronických či iných), ktorá čerpá inšpiráciu z každého hudobného žánru, od filmových soundtrackov až po folklór alebo psycho rock.
Za najviac inšpirujúce považuje schopnosť hudby vytvoriť silné fyzické napätie. Delikátna rovnováha alebo niekedy aj nerovnováha vytvorená od napätia skladby, ktorú by človek nikdy nečakal alebo prechádzanie z jedného žánru do druhého, skákanie z jedného bpm do druhého, je to, čo má rada a čo ju inšpiruje najviac.
iTunes: https://itunes.apple.com/sk/podcast/electronic-delikwent-podcast/id995894301
https://soundcloud.com/electronic-delikwent/podcast-002-ambrym
Rozhovor:
1. Na začiatok nám povedz niečo o sebe.
Som mladá baba žijúca na juho-západe Francúzska. Študujem umenie už 5 rokov a práve som dokončila môj tretí ročník na škole výtvarných umení (School of Fine Arts). Takže, áno, umenie je moja najväčšia vášeň, ktorá ma najviac zamestnáva – pracujem ako nezávislá vizuálna umelkyňa (teda, aspoň sa o to snažím, haha) a taktiež sa venujem foteniu, video produkcii, vizuálnym a zvukovým inštaláciám, grafike, (volumes) ale aj kresleniu a maľovaniu….
2. Ako si si našla svoju cestu k hudbe, ktorú práve hrávaš?
Až tak veľmi ma elektronická hudba predtým nebavila. Lenže ako veľký poslúchač rôznych metalových štýlov, napr. post-hardcore, doom, sludge, indus alebo iných abstraktných podžánrov kde zvukový dizajn a atmosféra boli obrovskou časťou v finálnej verzii, som našala akési spojenie v niektorých elektornických oblastiach. To ma viedlo k dronu, noise music, IDM z určitej časti, breakcore atď… V dnešnej dobe (alebo skôr v predošlých dekádach) je techno miestom pre hlboké zvukové palety, pre abstrakciu. Páči sa mi, že to dnešné techno sa opäť vracia k industriálnej časti svojho zrodu a začleňuje aj hudobne dedičstvo noisu. Toto môžete vidieť aj v mojom podcaste. Tiež sa mi páči spôsob, ako táto hudba a jej žánre a podžánre majú tendenciu sa zmiešavať a objavovať nové miesta, možno dokonca viac ako predtým.
3. Aký druh hudby ťa zaujíma a čo Ťa inšpiruje?
Okrem toho, čo môžete počuť v mojom podcaste, nemám absolútne žiadne hranice, či už sa jedná o elektronickú hudbu alebo nie. Rada chodím na podujatia v štýle house, ambient, dubstep, abstraktný hip hop a zbieram inšpiráciu vpodstate v každom hudobnom žánre, od filmových soundtrackov k ľudovej hudbe alebo psyche rocku. Ale aby bolo jasné, aj keď dokážem pracovať na vizualizácii v súvislosti s hudbou, nie je nutná hranica medzi týmito dvoma aspektmi. Čo ma inšpiruje je hudobná kapacita (a skladby poskladané dokopy) aby pozdvihli silné fyzické napätie a medzitým kresliť nekonečné krajiny. Páči sa mi tento vzťah medzi fantáziou a telom, všetko toto ovládané neočakávanými a rozbitými cestami. Ako poslucháč si rada vypočujem DJ-a, ktorý s týmto pracuje, t.z. vytvára napätie, vytvorí skladbu, ktorú by ste nikdy nečakali, a prepína z jedného žánru do druhého a tiež jedného bpm do druhého. Táto náročná rovnováha (alebo nevyváženosť), ktorá je takmer neopísateľná, je presne to, čo sa mi páči, čo ma inšpiruje.
4. Ako funguje francuzska scena?
Vo Francúzsku je mnoho dobrých producentov a DJov, dokonca ešte viac tam, kde by ste ich nečakali. Paríž môže byť síce viac odhalený ako zvyšok Francúzska, ale ja som vždy veľmi prekvapená prekvitajúcou scénou v celej krajine, od tej najotvorenejšej klubovej scény až po tie najtajnejšie miestečka. Na druhej strane, mimo Paríža, je občas náročné nájsť zaujímavé udalosti. Majitelia klubov a promotéri podľa môjho názoru príliš neriskujú a tie najlepšie veci často vzídu od nezávislých skupín, vydavateľstiev, umelcov samotných a vášnivých ľudí, ktorí vytvárajú nezvyčajné podujatia, pozývajú dobrých umelcov na zvláštne miesta (múzeá, skladiská, galérie, kostoly, a iné miesta). Napriek týmto ťažkostiam (ktoré boli vždy celé roky rovnaké, nič sa v skutočnosti nezmenilo), si objektívne myslím, že dnešný prúd je veľmi stimulujúci, s množstvom dobrých vecí, ktoré ešte len prídu a ktoré bude treba preskúmať.
5. Aké máš plány do budúcna?
Ešte je príliš skoro na vytváranie veľkých plánov, ale okrem iného pripravujem aj nejaké vizuálne projekty spojené s hudbou. Uvidíme kam ma budúcnosť zavedie!
Zdroj: DeliKWent