Petra Fornayová_OBJEKTY VÝSKUMU / SK
Koncept: Petra Fornayová, Peter Šulej
Réžia, choreografia: Petra Fornayová
Účinkujú: Soňa Ferienčíková, Jana Tereková
Video: Adam Hanuljak
Pôvodná hudba: Lucia Chuťková
Vizuálny dizajn: Ján Ptačin/JaOnMi CreatureSVoiceover: Ľubo Bukový
Použité skladby: The Who / Pictures of Lily, My Generation, Substitute
Technika, zvuk: Martin Kokavec
Produkcia: AST
Premiéra: 8.2.2014, A4
Vznik predstavenia podporili: MK SR, FTVŠ UK a A4.
Konceptuálne predstavenie pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov. Je vystavané v štruktúre A-B-A. Diváci uvidia rovnaký duet dvakrát, medzitým však sadu zdanlivo nesúvisiacich informácií. Vzniká tak iný príbeh?
_ _ _
Predstavenie Objekty výskumu je štruktúrované do troch častí A–B–A.
Pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov pod vplyvom rôznych typov informácií. Pýta sa na možnosť objektívneho posudzovania diela, racionálneho verzus emotívneho vnímania. V predstavení sa tak objektmi výskumu stávajú interpretky aj publikum.
Publikum má možnosť ten istý abstraktný tanečný duet vidieť dvakrát. Duet je vystavaný na základe vybraných základných kombinácii pohybu dvoch bodov (interpretiek) v priestore.
Medzi prvým a druhým vzhliadnutím totožného duetu je divák vystavený množstvu dát o oboch interpretkách. Dáta sú účelovo podávané rôznou formou – vizuálne, zvukom, čítaným a písaným textom – v rýchlom slede, používajúc tak princíp reklamy a masového nadužívania úsečných dát médiami.
Môžu zdanlivo nesúvisiace informácie ovplyvniť diváka v pohľade na tanečné dielo?
Je divák schopný v procese akceptácie / neakceptácie oddeliť tanečné dielo od zdanlivo nesúvisiacich informácií?
Je divák schopný vnímať / odfiltrovať / selektovať tieto informácie?
Vzniká iný príbeh?
Eva Klimáčková_MOVE / FR
Choreografia / Tanec: Eva Klimáčková
Hudba: Ayel Ramos
Svetla: Yann Le Bras
Produkcia: cie E7KA
Koprodukcia: Les Petites Scènes Ouvertes
Rezidencie: Le Pacifique / CDC de Grenoble
Journées Danse Dense / Pantin
Ménagerie de verre / StudioLab
Canaldanse / Paris
V roku 2013 som vytvorila sólo „Move / au masculin“ pre mužského tanečníka. Neskôr som „prebrala“ jeho rolu ; a „vkĺznutím“ do mužského tela sa toto androgýnne napätie a nedefinovateľnosť, zvláštnosť tela ešte prehĺbili. Chcela som pokračovať v tomto výskume a hľadať ďalej, hlbšie napätie žánrov a „mutáciu“ tela v novom sóle „MOVE“.
Svojím dizajnom je situované vo futuristickom časo-priestore a skúma „strangeness“ (zvláštnosť) tela, jeho hybridnosť žánrov v nežnej metafore ľudského bytia, ale i v jeho dualite muž – žena, zviera či futuristická bytosť.
Sólo „MOVE“ som vytvárala počas môjho tehotenstva. Bol to veľmi podvedomý tvorivý proces, inšpirovaný a ovplyvňovaný touto „prirodzenou mutáciou“, ktorá sa práve diala v mojom tele. Vnútorné pocity a nové vnímanie priestoru sprevádzali obrazy, vnemy a otázky o našom pôvode.